Згідно ПОРЯДКУ ДЕННОГО засідання Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (вул..М.Грушевського,26/1, готельний комплекс «Київ», 5-й поверх, 14:15) 20 березня 2018 року,

за головуванням Богомолець Ольги Вадимівни

та пропозицією народного депутата України Бахтеєвої Тетяни Дмитрівни:

  1. Про заслуховування на засіданні Комітету представників Асоціації фахівців народної і нетрадиційної медицини України щодо підготовленого МОЗ України та внесеного на публічне обговорення проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо заняття народною медициною (цілительством).

У зверненні до присутніх народний депутат Бахтеєва Тетяна Дмитрівна висловила думку про необхідність прийняття правильних законодавчих рішень, спираючись на вірне, сучасне розуміння народної і нетрадиційної медицини (далі- НіНМ) та її ролі у громадському здоров’ї. Уявлення МОЗ України про те, що «переважна більшість методів «альтернативної» та «народної» медицини базуються на ідеях, що прямо суперечать сучасній науковій картині світу та медичній науці» ( а саме це стверджується в Аналізі регуляторного впливу Законопроекту) є спрощеним, примітивним і таким, що не відповідає сучасному розумінню народної і нетрадиційної (додаткової) медицини, яке викладене в документах ВООЗ та інших міжнародних організацій.  МОЗ або не розбирається в проблематиці, або свідомо маніпулює громадською думкою.

Нормативно-правове регулювання діяльності у сфері НіНМ дійсно потребує удосконалення, і тут насамперед слід керуватися думкою фахівців, які є у Всеукраїнській громадській організації «Асоціація фахівців з народної і нетрадиційної медицини України», яку представляє і очолює доктор медичних наук, професор, академік Академії наук вищої школи, яка тривалий час (1999-2013р.р.) очолювала Комітет з питань народної і нетрадиційної медицини МОЗ України і була експертом ВООЗ з питань народної і нетрадиційної медицини – Гарник Тетяна Петрівна (виступ додається).

Було надано слово заступнику Міністра МОЗ України  Лінчевському Олександру, який вкотре запропонував вивести народну медицину (цілительство) зі сфери охорони здоров’я і «прирівняти діяльність надавачів цих послуг до релігійних послуг або до сфери середньовічних розваг», що викликало активне обговорення цього питання  народними депутатами (Т.Бахтеєвою, І.Шурмою, О.Біловолом, О.Мусієм) і не погодження з таким визначенням і поглядом МОЗ на цю сферу, так як це суперечить рекомендаціям міжнародних організацій, зокрема ВООЗ,  сучасній світовій практиці і є небезпечним для розвитку народної медицини, а – головне – для споживачів.

Виступаючі народні депутати  прийшли  до конструктивного рішення, що в Україні, як і в багатьох країнах світу (Таїланд, Китай, В’єтнам, Індія, США, Швейцарія, Ізраїль, Велика Британія) народна і нетрадиційна медицина має напрацьовану прогресивну нормативну базу, яка спрямована на регулювання НіНМ, створення умов подальшого удосконалення та розвитку наукових шкіл.

ВГО «Асоціація фахівців з народної і нетрадиційної медицини України» висловлює подяку Бахтеєвій Тетяні Дмитрівні, яка ініціювала проблемне питання з НіНМ до Порядку  денного засідання та  народним обранцям Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я на чолі з головою – Ольгою Вадимівною Богомолець, які визнають народну медицину у правовому полі, що потребує удосконалення.

ВГО «Асоціація фахівців з народної і нетрадиційної медицини України» розробила пропозиції щодо удосконалення як законодавства, так і стратегії розвитку народної медицини в Україні і готові  викласти  їх на будь –якому спеціальному  тематичному заході Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України (слуханні, круглому столі, тощо).

Ці проблемні питання виносилися неодноразово і обговорювалися на науково-практичних заходах з міжнародною участю.

Сподіваємося на подальше конструктивне і цивілізоване рішення питань з НіНМ на державному рівні, як рекомендує ВООЗ і міжнародні організації у сучасній світовій практиці.

 

Стенограма засідання Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я щодо обговорення проекту МОЗ України “Закону про внесення змін до деяких законів України щодо заняття народною медициною (цілительством).” . 20 березня 2018 року.