DSCF2340111111

08-09 квітня 2016 року в м. Києві в конференц-залі Національної наукової медичної бібліотеки України за адресою вул. Л. Толстого, 7, ст. м. «Площа Льва Толстого» відбувся науковий симпозіум з міжнародною участю «АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ В НАРОДНІЙ І НЕТРАДИЦІЙНІЙ МЕДИЦИНІ. ЗДОРОВ’Я ТА ДОВГОЛІТТЯ: ФУНДАМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ, ВПРОВАДЖЕННЯ» (далі – Симпозіум),  у якому взяли участь фахівці як класичної, так і  народної та нетрадиційної медицини, зокрема: науковці, викладачі вищих медичних навчальних закладів, практичні лікарі, психологи, цілителі та пересічні громадяни, яким не були байдужі питання щодо здорового способу життя та активного довголіття.

 Метою проведення Симпозіуму було – обговорення актуальних питань комплементарної, альтернативної, народної та нетрадиційної медицини (НіНМ) у клінічній практиці  і повсякденному житті. Приділення уваги щодо подальшої необхідності фундаментальних досліджень та можливих механізмів впровадження актуальних, досліджених, науково обгрунтованих  методів і засобів народної та нетрадиційної медицини у медичну практику первинної ланки охорони здоров’я.

ОРГАНІЗАТОРИ:

МОЗ України

Національна наукова медична бібліотека України

Академія наук вищої школи

ВГО «Асоціація фахівців з народної і нетрадиційної медицини України»

ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

 

Оргкомітет висловловив вдячність за підтримку та надану допомогу у проведенні наукового симпозіуму наступним представництвам та компаніям:

Біонорика, Німеччина

ESPARMA GmbH, Німеччина

Pharmaceutical Company «World Medicine»

Представництву “Хомвіора Натурарцнайміттель ГмбХ”

Медичному центру ТОВ «ФІТО –ДАНІМИР»

Міжнародному центру гомеопатії. Аптека Health Lab

 А також тим, хто надав інформаційну підтримку та забезпечував науковий супровід:

«Український медичний часопис»

«Ваше здоров’я»

«Здоров’я і довголіття»

«Фітотерапія. Часопис»

«Зелена планета Земної»

 

Науковий супровід та підготовку заходу забезпечував

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ КОМІТЕТ, який очолили:

Голова: Івнєв Борис Борисович – д. мед. н., проф., ректор ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

Павленко Раїса Іванівна – директор Національної наукової медичної бібліотеки України

Наконечний Олександр Григорович – д. фізико-матем. н., професор, президент Академії наук вищої школи

Співголови:

Поканевич Олександр Валерійович – президент ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

Гарник Тетяна Петрівна – д. мед. н., проф., зав. каф. фітотерапії, гомеопатії біоенергоінформаційної медицини ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»; головний позаштатний спеціаліст МОЗ України із спеціальності «Народна і нетрадиційна медицина»; президент ВГО «Асоціація фахівців з народної і нетрадиційної медицини України»; головний експерт комісії з фітопрепаратів та гомеопатичних засобів ДЕЦ МОЗ України

Соколовський Сергій Іванович – к. мед. н., доц., проректор Дніпропетровського медичного інституту традиційної і нетрадиційної медицини

Андріюк Лук’ян Васильович – д. мед. н., проф., зав. каф. реабілітації і нетрадиційних методів лікування ДВНЗ «Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького»; головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації із спеціальності «Народна і нетрадиційна медицина»

Члени організаційного комітету відомі та провідні науковці:

Туманов Віктор Андрійович – д. мед. н., проф., почесний ректор ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

Доан Світлана Іванівна – д. мед. н., проф., проректор з наукової роботи ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

Середа Петро Іванович – д. мед. н., проф., проректор з навчально-методичної роботи ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

Волошин Олександр Іванович – д. мед. н., проф. каф. пропедевтики внутрішніх хвороб Буковинського державного медичного університету, м. Чернівці

Коваленко Ольга Євгенівна – д. мед. н., проф., професор каф. сімейної медицини і амбулаторно-поліклінічної допомоги НМАПО ім. П. Л. Шупика; президент ВГО «Українська асоціація рефлексотерапії та медичної акупунктури»

Козименко Тамара Миколаївна – к. мед. н., доц., зав. курсом гомеопатії кафедри фітотерапії, гомеопатії і біоенергоінформаційної медицини ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ», головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я м. Києва із спеціальності «Народна і нетрадиційна медицина»

Лисенюк Віктор Павлович – д. мед. н., проф., зав. каф. неврології і реабілітації НМУ імені О. О. Богомольця, голова РПК МОЗ і НАМН України із спеціальності «Реабілітація і нетрадиційні методи лікування»

Матяш Михайло Миколайович – д. мед. н., проф., зав. каф. неврології, психіатрії та рефлексотерапії, ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

Скрипнюк Зеновій Дмитрович – д. біол. н., зав. каф. нормальної фізіології, біофізики, біохімії та медичної біології ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

Чекман Іван Сергійович – д. мед. н., проф., член-кореспондент НАН і НАМН України, зав. каф. фармакології, клінічної фармакології НМУ ім. О. О. Богомольця

Шкляр Сергій Петрович – д. мед. н., проф., зав. каф. сімейної медицини, народної і нетрадиційної медицини та санології ХМАПО

 

У Секретаріаті оргкомітету, що забезпечували підготовчий та технічний, у тому числі і інтернет супровід, працювали:

Козименко Тамара Миколаївна          +380505811891

Гарник Кирило Володимирович         +380503522840

Головаха Марина Олександрівна       +380503518050

 

Фоторепортаж та відео зйомку забезпечували учасники наукового заходу:

Щербина Сергій Валентинович та Сонічев Євген Іванович

 

Офіційними мовами Симпозіуму були: українська, російська, англійська.

Загалом було зареєстровано  та прийняло участь упродовж  всіх робочих засідань  та нарад  біля 250 осіб.

 Наукова і робоча Програма Симпозіуму була затверджена рішенням Вченої Ради ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ» (протокол № 9 від 29.03.2016 р.)

У програму Симпозіуму, згідно концепції та стратегії наукового заходу,  були включені та заслухані  доповіді за наступними темами:

 1. Правові та юридичні основи і структура організації НіНМ. Перспективи адаптації механізмів і засобів правового урегулювання НіНМ у різних країнах світу.
 2. Сучасні аспекти застосування методів НіНМ, фізіотерапевтичних та реабілітаційних методів у комплексній, превентивній терапії та медичній реабілітації.
 3. Формати та технології викладання НіНМ для фахівців та широких верств населення: університет здоров’я – ХХІ століття.
 4. Економічна доцільність застосування методів НіНМ в умовах соціально-економічних проблем в Україні. Фармакоекономіка фіто-, гомеопатичних засобів та інших методів НіНМ.
 5. Досвід та пропозиції щодо викладання фітотерапії та застосування у медичній практиці.
 6. Досвід та пропозиції щодо викладання фармакогнозії на медичному, стоматологічному, фармацевтичному факультетах.
 7. Досвід та пропозиції щодо викладання гомеопатії та впровадження у первинну ланку охорони здоров’я.
 8. Досвід та пропозиції щодо викладання та застосування у медичній практиці електропунктурної діагностики та інформаційної медицини.
 9. Досвід та пропозиції щодо викладання остеопатії, мануальної терапії.
 10. Досвід та пропозиції щодо організації психотерапевтичних та навчальних психологічних груп для фахівців НіНМ, лікарів інших спеціальностей, профілактика синдрому професійного вигорання.
 11. Якість інформації у сфері НіНМ. Інформаційна гігієна.
 12. Методи самоконтролю знань у сфері НіНМ.
 13. Науково-методичне забезпечення НіНМ в Україні і у світі.
 14. Спеціальні продукти харчування: міфи і реалії.
 15. Актуальні питання та перспективи громадських асоціацій.
 16. Аюрведа: адаптація до сучасних реалій в Україні.
 17. Китайська традиційна медицина. Реалії і перспективи сьогодення.
 18. Іридодіагностика: експрес- та скринінг-діагностика у повсякденній практиці лікаря.
 19. Ароматерапія та фітоергономіка.
 20. Цілительство: реалії та перспективи. Нормативно-правові аспекти урегулювання цілительства в Україні та світі. Стратегія народної медицини у рекомендаціях ВООЗ на 2014-2023 роки.

 

 

08 квітня 2016 р. з 8.30 -9.55 проведена реєстрація всіх учасників наукового заходу, а о 10.00-10.20  відбулось відкриття Симпозіуму  з міжнародною участю «АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ В НАРОДНІЙ І НЕТРАДИЦІЙНІЙ МЕДИЦИНІ. ЗДОРОВ’Я ТА ДОВГОЛІТТЯ: ФУНДАМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ, ВПРОВАДЖЕННЯ»

Були зачитані вітальні звернення до учасників Симпозіуму:

– Заступника Міністра охорони здоров’я України Шафранського Віктора Вікторовича

— Президента Академії наук вищої школи України  Наконечного Олександра Григоровича

-Георгія Тимінського, Ганновер (додається лист російською мовою)

            А також заслухані вітальні виступи:

– Заступника завідувача відділу з питань охорони здоров’я Департаменту гуманітарної та соціальної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України В’ячеслава Вікторовича Євтушенка

– Заступника начальника управління – начальника відділу контролю якості медичної допомоги Управління ліцензування та якості медичної допомоги МОЗ України Елли Володимирівни Горової

–  Доктора наук з державного управління, професора Національної академії державного управління при Президентові України  Ярослава Федоровича Радиша,

– Ректора ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ» Бориса Борисовича  Івнєва

–  Президента Всеукраїнської громадської організації «Асоціація фахівців з народної і нетрадиційної медицини України» Тетяни Петрівни Гарник

 

08 квітня 2016 На І та ІІ ПЛЕНАРНОМУ ЗАСІДАННЯХ  були зроблені доповіді у відповідності до наукової програми Симпозіуму при головувані:

Івнєва Бориса Борисовича, Доан Світлани Іванівни, Поканевича Олександра Валерійовича, Горової Елли Влодимирівни, Чекмана Івана Сергійовича, Андріюка Лук’яна Васильовича, Гарник  Тетяни Петрівни, Павленко Раїси Іванівни, Коваленко Ольги Євгенівни  

та секретарів: Козименко Тамари Миколаївни, Гарника Кирила Володимировича, Головахи Марини Олександрівни 

 1. Гарник Т.П., Поканевич О.В., Петріщева В.О., Гарник К.В. Актуальні і проблемні питання в народній медицині: фундаментальні дослідження та впровадження у первинну ланку охорони здоров’я
 2. Андріюк Л.В. Роль і місце кафедри у підготовці фахівців з «Народної та нетрадиційної медицини». Стандарти навчання та контролю знань
 3. Євтушенко В.В., Радиш Я.Ф. Пріоритетні напрями розвитку механізмів державного регулювання народної медицини в Україні
 4. Маглакелидзе Шота Автандилович Камелин био – дорога к жизни
 5. Козименко Т.М.  Агрогомеопатія – підтвердження універсальності закону подібності
 6. Коваленко О.Є., Коваленко Є.В., Коваленко О.В. Вакумна рефлекторна терапія в реабілітації хворих з плечолопатковим переартритом
 7. Чекман І.С., Горчакова Н.О., Поготова Г.А. Гепатопротекторні антиоксиданти природного походження
 8. Гудзенко А.В. Актуальні проблеми стандартизації полікомпонентних фітопрепаратів
 9. Горова Е. В. Народна і нетрадиційна медицина в первинній ланці охорони здоров’я. Контроль якості при наданні медичної допомоги.
 10. Іванов В.Г. Підхід до діагностики та лікування  на сучасному етапі розвитку гомеопатії
 11. Дмитрієва А.В. Аюрведа для здоров’я дітей
 12. Зубицька В.О. Роль авторської фітотерапії Зубицьких у лікуванні хворих після аварії на ЧАЕС. 30 років поспіль
 13. Поліщук О.В. Дельфінотерапія як метод збереження  та підтримки  здоров’я
 14. Чорна Т.В. Біоенергетичний компонент в комплексній терапії дитячого аутизму
 15. Головаха М.О. Електропунктурне прогнозування в роботі сімейного лікаря як основа системного підходу
 16. Поліш М.І. Ендогенне дихання при спортивних навантаженнях як превентивний метод пошкоджуючих факторів
 17. Потоцька С.В. Іридодіагностика: експрес та скринінг –діагностика  в щоденній практиці лікаря
 18. Мощич О.П., Мощич О.О.Окремі питання  застосування  гомеопатичних лікарських  засобів  в педіатрії

 

Були представлені  Стендові доповіді, модераторами яких були  Козименко Тамара Миколаївна, Коваленко  Ольга Євгенівна, Семенова Світлана Василівна, Волошин Олексадр Іванович та секретар – Головаха Марина Олександрівна

 1. Павленко Р.І. Науково-методичні скарби народної медицини в Національній науковій  медичній бібліотеці України
 2. Ціпоренко С.Ю., Лоскутова І.В. Медична реабілітація чоловіків із малосимптомними формами хронічної урогенетальної інфекції
 3. Лоскутов А.Л., Лоскутова І.В. Медична реабілітація хворих на ішемічну хворобу серця у сполученні з герметичною інфекцією
 4. Медвідь І.І., Бабінець Л.С., Ониськів Л.С. Порушення психо-емоційного стану при коморбідних патологіях та їх корекція методикою рефлексотерапії
 5. Гарник Т.П., Огороднікова Н.П., Пилипчук А.Б., Дудченко Л.Г., Петріщева В.О., Фітопрофілактика  пухлин
 6. Кіркілевська Л.М. Лікування аутизму гомеопатичними препаратами
 7. Приходько Т.В. Застосування ефірних олій в комплексній терапії опіків І-ІІ ступеня
 8. Кучмістов В.О., Шматенко О.П., Кучмістова О.Ф. Аспекти викладання фармакогнозії на етапі післядипломної освіт

Відбулася  Нарада головних позаштатних спеціалістів із спеціальності «Народна і нетрадиційна медицина» та  Нарада правління ВГО «Асоціація фахівців з народної і нетрадиційної медицини України» під головуванням Гарник Тетяни Петрівни, за участю Козименко Тамари Миколаївни, Горової Елли Володимирівни, Гарника Кирила Володимировича, Головахи Марини Олексадрівни.

09 квітня в рамках додаткової програми  «Гомеопатичні міжнародні читання» на пленарному засіданні  були заслухані наступні доповіді:

 1. Козименко Т.М. До дня народження Самуїла Ганемана
 2. Коломієць Н. О. Правильна реперторизація – гарантія успішного призначення
 3. Будзінський В.П. Вивчення і використання Матерія Медика гомеопатичних препаратів за допомогою комп’ютерної програми Microsoft OneNote
 4. Потоцька С.В. Цікаві випадки з практики лікаря гомеопата
 5. Будзінська В.В. Жінки в гомеопатії
 6. Левченко О.В. Випадки лікування ювенільного ревматоїдного артриту, що розвинувся після травми
 7. Кіркілевская Л.Н. Гомеопатія вчора, сьогодні, завтра
 8. Білоножко О.Ф. Методологія вибору гомеопатичного препарату при лікуванні гострої і хронічної патології.
 9. Андріюк Л.В., Семенова С.В. Гомеопатична концепція здоров’я
 10. Чепаліс Д.В. Випадок конституційного гомеопатичного лікування
 11. Козименко Т.М. Презентація гомеопатичної програми RadarOpus
 12. Костенко Т.П. Гомеопатичне лікування ушкодження тазостегнового суглоба
 13. Черкасенко І.Л. Досвід гомеопатичного лікування дітей в денному неврологічному стаціонарі
 14. Тихонова Н.О. Випадок гомеопатичного лікування вологої екземи кисті

 

У межах програми Симпозіуму  відбулися дискусії, звіти головуючих наукових пленарних, стендових засідань та обговорення доповідей.

Гарник Тетяна Петрівна оголосила проект резолюції Симпозіуму за окремими пунктами, які були обговорені та учасниками

ухвалено одноголосно резолюцію Симпозіуму:

 1. Приділити увагу необхідності та механізмам впровадження народної та нетрадиційної медицини у первинну ланку охорони здоров’я
 2. Впровадити нароблені стандарти навчання та контролю знань в НіНМ, розробити систему самоконтролю знань фахівцями НіНМ.
 3. Провести моніторинг рівня інформованості фахівців охорони здоров’я щодо методів НіНМ
 4. Інформувати спеціалістів НіНМ щодо необхідних поточних методів контролю якості при наданні медичної допомоги.
 5. Приділити увагу інтеграції методів НіНМ між собою, визначенню ролі і місця кожного метода в системному послідовному лікування пацієнтів.
 6. Визначити можливості інтеграції елементів методу гомеопатії в повсякденну практику фахівців широкого профілю.

 

Таким чином, членами організаційного комітету  підведено підсумки роботи та закриття  наукового Симпозіуму . Учасникам були  врученні сертифікати, подяки, нагороди «Флагмани народної медицини» та врученні посвідчення члена ВГО «Асоціація фахівців з народної і нетрадиційної медицини України» .

Матеріали симпозіуму  були  надруковані у спеціальному науковому виданні, яке було затверджено рішенням Вченої ради ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ» (протокол №9 від 29.03.2016р.), а також будуть розміщені на сторінках науково-практичного видання  – у журналі «Фітотерапія.Часопис».

 

Гарник Т.П., д.мед.н., проф.

Горова Е.В.,к.мед.н., доц.

Наконечний О.Г.,д.фіз.-мат.н., президент АНВШ 

Поканевич О.В., президент ПВНЗ «Київський медичний університет УАНМ»

Туманов В.А., д.мед.н., проф.

Павленко Р.І., директор Національної наукової медичної бібліотеки України

Радиш Я.Ф., д.н. з держ. упр.,проф.

Козименко Т.М.,к.мед.н.,доц.

 Гарник К.В., к.мед.н., доц.

Головаха М.О.

привитання1

привитання2

Фотозвіт