16 березня пішов із життя відомий фітотерапевт Костянтин Носаль, залишивши українцям багату спадщину — дієві рецепти оздоровлення за різних захворювань. 

  Він був продовжувачем справи цілої династії відомих українських травознаїв, онуком знаменитого Михайла Носаля, сином Івана Носаля.

Багато людей старшого покоління користувалися чудовою книгою з фітотерапії «Лікарські рослини і способи їх застосування в народі», яку 1958 року видали Михайло та Іван Носалі. Це був справжній підручник для народу.

   У 1992 році Іван Носаль узагальнив спільний досвід Носалів у книзі «Від рослини – до людини».

Костянтин Носаль був не просто наступником того золотого фонду, який залишили в спадщину його батько та дід, він був засновником «Траволікувальної фундації Носалів», яка базується в Рівному. Як людина чесна та принципова, Костянтин Іванович не дав чиновникам занапастити дуже потрібний і корисний напрям нетрадиційної медицини – траволікування.

У 2018 році він подав офіційне звернення до Міністерства охорони здоров’я України з проханням внести зміни до законодавства України, щоб методам фітотерапії надали офіційний статус, бо не можна вважати багатовіковий досвід недоказовим методом.

Адже не випадково до Костянтина Івановича їхали «по здоров’я» з усієї України. Але знали його й за кордоном. Його поважали й визнавали його авторські методики й у наукових, і в медичних колах Польщі, Німеччини, Канади, Ізраїлю. Він успішно співпрацював із клініками цих та інших країн. А його наукові праці було відзначено грамотами й дипломами.

«Титанічне бажання бути потрібним людям – це наше «носалійське» кредо, воно нас тримає», – так говорив сам Костянтин Іванович.

У пам’яті наших читачів, які користувалися рецептами народних цілителів Носалів, та й усіх українців, що шанують фітотерапію, Костянтин Іванович Носаль залишиться справедливим борцем за природне оздоровлення, людиною доброї душі й щедрого серця.

Особливі рецепти великого фітотерапевта

 

 

У «народних підручниках» Носалів багато чудових рецептів. Сьогодні ми публікуємо два з них.

Рецепт спиртової настоянки квітів конвалії, яку вживають за серцевих хвороб, особливо в разі пороку серця.

Настоянку готують так: у баночку з вузькою шийкою насипають свіжих квітів конвалії до рівня трьох чвертей і заливають майже доверху 90-градусним спиртом; закривають, настоюють 2 тижні. Настоянку фільтрують. Виходить жовтава прозора рідина, з гірким смаком і слабким запахом конвалій. Вживають по 10-15 крапель 3 рази на день.

За серцевих захворювань із різко вираженими нервовими явищами вживають протягом дня, розділивши на 5 разів, півсклянки напару трави собачої кропиви, в який влито 30-35 крапель конвалієвої настоянки. Цю суміш у такій же дозі п’ють також у разі безсоння, тужливого настрою тощо.

Квіти конвалії зберігають у щільно закритих коробках.

«Золотий рецепт для оздоровлення та очищення організму, зміцнення захисних сил, підвищення імунітету».

Костянтин Носаль залишив нам рецепт натурального засобу для оздоровлення та очищення організму, зміцнення захисних сил. Він назвав його «Золотим рецептом для підвищення імунітету».

Змолоти на млинку для м’яса:

 • курагу (700 г),
 • інжир (500 г),
 • чорнослив і родзинки (по 250 г),
 • 3 лимони середнього розміру, усунувши кісточки.

Змолоти у млинку для кави:

 • насіння кропу (або фенхеля),
 • петрушки (по 2 ст. л.),
 • кору дуба (1 ст. л.)
 • суху траву кропиви (200 г).
 • Часник розібрати на зубчики й варити на парі в лушпинні до м’якості (5-10 хв). Коли він охолоне, змолоти.

Усе перемішати й додати:

 • аптечну настоянку глоду (50 мл),
 • аптечну настоянку ехінацеї (50 мл),
 • коньяк або ром – 75 мл (можна замінити коньяк на 50 мл 70-градусного спирту),
 • мед (500 мл), нагрітий до 60 градусів,
 • квітковий пилок (30 г).

Вийде дивовижний на смак і цілющий продукт, яким бажано кожному пролікуватися бодай раз на рік у міжсезоння, коли імунітет найбільш ослаблений.

Вживати збір можна практично в будь-якому віці.

Дітям від 1 року до 3 років як профілактичний засіб – по 1 ч. л. на день, для оздоровлення – по 1 ч. л. 2 рази на день. Дітям від 3 до 5 років з оздоровчою метою – по 1 ч. л. 3-4 рази на день. Дітям 5-12 років – по 1 дес. л. 3 рази на день. Дорослим – по 1 ст. л. 4-5 разів на день.

Оздоровчий курс проводиться протягом 3-4 тижнів. Запивати цей засіб можна соком із м’якоттю або чаєм.

 

Перед використанням рекомендацій порадьтеся з вашим лікарем.